Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 22 от общо 22
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Question Финансиране на обучението в Обединеното Кралство

Здрайте, минаха успешно за мен и, надявам се, за всички колеги, които са се пробвали, процедурите по кандидастването през UCAS и сега остана следващата стъпка... финансирането на обучението в избрания университет!

Интелектуланият капацитет Яна Дочева от Британския съвет за нещастие е напуснала - разбрах го, след като пуснах email. А опциите за точна и достоверна информация не са много, даже не знам кои са! И затова реших да пиша на тази тема във форума...

Валидна ли е вече възможността за студентски заем за 'tuition fees' и друг за 'cost of living'? - Ако имате точна информация за това как се кандидаства , къде и кога, бидейки БЪЛГАРСКИ гражданин - ще Ви бъда изключително благодарна!

Поздрави,
    Claudia

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Финансиране на обучението в Обединеното Кралство

Help for EU students studying in England, Northern Ireland and Wales

The pages in this section detail the financial help available for EU students studying in England, Northern Ireland or Wales.

In general, you can apply for financial help to cover the cost of your tuition fees if:

* you are an EU national or a family member of an EU national
    * you have been living within the EEA and Switzerland for the three years immediately before the start of your course
    * your main reason for being in the EEA and Switzerland was not to receive full-time education

In some cases, students from EEA countries or Switzerland may also be able to apply for help with living costs. The sections below explain whether this applies to you.

If you or your parent, guardian or partner were temporarily employed outside the EEA and Switzerland for all or part of the three-year period, you may still qualify for finance.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Тази информация ми е абсолютно позната... вече не знам точно от кой от всичките източници! НО тук става въпрос за всички EU students, което всъщност още не е много свързано с положението на българските ученици, защото те не попадат автоматично в графата EU студенти с всичките привилегии на европейските си колеги.

С две думи, идеята е да пуснем тук конкретна информация за България след влизането в ЕС.

charming Аватара на Suzanne
    Post Thanks / Like

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Claudia
    Тази информация ми е абсолютно позната... вече не знам точно от кой от всичките източници! НО тук става въпрос за всички EU students, което всъщност още не е много свързано с положението на българските ученици, защото те не попадат автоматично в графата EU студенти с всичките привилегии на европейските си колеги.

С две думи, идеята е да пуснем тук конкретна информация за България след влизането в ЕС.
    Поне аз не съм попадала на нещо конкретно само за БГ. А и не виждам в каква по благоприятна позиция можем да бъдем в сравнение с останалите ЕУ страни. Наи-много да кажат,че и това не се отнася за нас...Аз поне мисля,че от изискването за резиденс от 3 г няма да отпадне за никои.Студентските заеми винаги са се давали при строги условия и не мисля,че някои дошъл вчера от БГ ще може да вземе,поне не виждам банка,която ще даде.

6. БЛАГОДАРЯ Suzanne thanked for this post
    Post Thanks / Like

Само за уточнение - студентския заем си е банков заем,а не стипендия от университета...

Напреднал
    Post Thanks / Like

за 3те години чех някъде че новоприсъединените страни се считат все едно винаги са били в ЕС, тоест ако си живял 3 години в БГ сте се смята че си живял 3 години в ES vupreki che БГ е приеха в европейският съюз сега.

http://www.direct.gov.uk/en/Educatio...ries/index.htm

Post Thanks / Like

Моя източник е същия линк,но не намерих нещо конкретно за БГ. И ако за студентите ще признават 3 г в ЕУ ,дори и фактически да не сме били ,то тогава къде е логиката с годините за имиграционни цели. някои беше писал в една друга тема относно ЕМА - отговорено от конкретен университет,че за БГ и Румъния няма да има до 2010 година. А ЕМА-та е максимум 30 лири на седмица. Кои ще даде 3000 лири тогава....маи е пълна мъгла засега..........ако се отнася за мен лично ,на този етап, обучение в УК ще го замразя за по- добри времена....

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Получих отговор от Британския съвет, който би трябвало да разполага с информация, когато такава се появи и ето резултатите:

Bih Vi posuvetvala:

1. Da se oburnete kum samite universiteti, za da Vi kazhat kakvi sa vuzmozhnostite za stipendii
    2. Da sledite stranicata na Student Loan Company , kudeto ochakvame v skoro vreme da publikuvat informacia kak Bulgarskite studenti shte mogat da kandidatstvat za stipendii.

Ако Ви хрумне някой, с който може да се осъществи връзка по темата, пишете - аз ще се свържа и ще пуснем информацията.
    Последно редактирано от Claudia : 24-01-2007 на 12:11

11. БЛАГОДАРЯ Suzanne thanked for this post
    Post Thanks / Like

ЕУ студентите имат право само на заем за 'tuition fees' . Има форми за всички страни от ЕУ с изклучение на БГ и Румъния. Които иска да види как е за другите,ето тук:

http://www.direct.gov.uk/en/Educatio...es/DG_10035501

И пак казвам - стипендиите нямат нищо общо със студентски заем,които хем трябва да се връща,хем и лихва има,макар и минимална ( 2.4 % ,валидна до 31 Август 2007).

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Wink Re: Финансиране на обучението в Обединеното Кралство

Цитирай Първоначално написано от Zara
    И пак казвам - стипендиите нямат нищо общо със студентски заем,които хем трябва да се връща,хем и лихва има,макар и минимална ( 2.4 % ,валидна до 31 Август 2007).

Zara, няма нужда да се повтаряш - то е ясно, че заем и стипендия са в същината си различни и няма га ги объркаме, но би трябвало да приемем, че за средно статистическия българин е нормално да представляват интерес и двете възможности, защото източниците на финансиране, когато мама и татко не присъстват, са ... ограничени. Единствената сигурна опция е НЕ УЧИ В UK, а В БГ например. Но това не означава, че задължително трябва да бъде избрана тя...(?!)

Затова смятам, че колкото повече информация успеем да съберем тук, толкова по-добре за всички заинтересовани и в нужда !

Поздрави!

Post Thanks / Like

Ето тук има една публикация във вестник "Стандарт"
    Англия дава кредити за наши студенти

Всеки, който се намира в Бг в момента и има желание да учи в чужбина е хубаво да посети форума "Отворени врати за образование в чужбина"

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Да, аз го посетих - като цяло беше ограничен в образователната гамата, т.е. представителни институции, може би защото присъстваха само партнюрите на фондацията организатор - ДАРБИ, но определено беше полезно поне за мен и изключително обогатително.

А това е сайта с програмата и участниците. Мисля, че тръгва из страната това изложение, т.е. има време да се посети...

eshsa.com/events.html

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Всъщност чудесно е, че вече излиза информация и то с оптимистична нотка!

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Smile Re: Финансиране на обучението в Обединеното Кралство

Получих един отговор наскоро, който мисля да пусна. Той е относно заемите от официалното правителствено тяло (direct.gov.uk)

I confirm that students starting their course in academic year 2007/08, who are Bulgarian or Romanian nationals, and have been resident in the EEA including Bulgaria and Romania for the three years, prior to the start of your course, should be eligible to apply for support. The application forms for academic year 2007/08 are not currently available, but should be ready by February/March 2007. Information regarding the support available and the criteria for EU students can be found on the website direct.gov.uk

Ние това, май, го знаем вече, но все пак..!

Post Thanks / Like

Последно инфо по въпроса ,ето тук. Включчва 2007/2008

http://www.direct.gov.uk/en/Educatio...es/DG_10035218

Post Thanks / Like

Дори сега казаха по новините на бТВ,че от месец март БГ студенти могат да кандидатсват за студентско кредитиране. Сумата ,която ще е около 3000 лири се отпуска само за покриване цената на курса и директно заминава в съответното учебно заведение. За всяка учебна година се кандидатства наново. Лихвата казаха,че била около 2.5 % ,което е лъжа,тъи като винаги е била 4%. След завършването ,отиваш на интервю с компанията отпуснала кредита,объждате къде,какво и какви планове и...кога евентуално ще може да се плаща обратно. Има праг на годишен доход,когато почваш да плащаш.
    Студенстки кредит не може да се банкрутира.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara
    Дори сега казаха по новините на бТВ,че от месец март БГ студенти могат да кандидатсват за студентско кредитиране. Сумата ,която ще е около 3000 лири се отпуска само за покриване цената на курса и директно заминава в съответното учебно заведение. За всяка учебна година се кандидатства наново. Лихвата казаха,че била около 2.5 % ,което е лъжа,тъи като винаги е била 4%. След завършването ,отиваш на интервю с компанията отпуснала кредита,объждате къде,какво и какви планове и...кога евентуално ще може да се плаща обратно. Има праг на годишен доход,когато почваш да плащаш.
    Студенстки кредит не може да се банкрутира.
    Само да допълня, че заемът започва да се връща тогава, когато годишната заплата на изтеглилия заема стане 6000 лири, понета така казаха по БТВ/НТВ
    Няма значение дали човекът ще работи в Ук или в Бг, в момента, в които годишната му заплата стане 6000 лири, трябва да започне да изплаща кредита.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Suzanne
    Само да допълня, че заемът започва да се връща тогава, когато годишната заплата на изтеглилия заема стане 6000 лири, понета така казаха по БТВ/НТВ
    Няма значение дали човекът ще работи в Ук или в Бг, в момента, в които годишната му заплата стане 6000 лири, трябва да започне да изплаща кредита.

Ами ако е в Англия значи веднага ще започне да я плаща.......
    Аз чух за прага,ама не чух сумата,затова не я написах.Но да съм точна съвсем - 6000 лири ,ако работи в БГ и 15000 лири,ако работи в УК.

22. БЛАГОДАРЯ Suzanne thanked for this post
    Post Thanks / Like

Аз разбрах, че когато започнеш да печелиш годишно по 6000 лири, без значение в коя държава, трябва да започнеш да изплащаш кредита.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Question Re: Финансиране на обучението в Обединеното Кралство

Възниква ми друг въпрос - относно финансирането на обучението в Шотландия, където са излключително автономни - имам 2 пъти по-ниска такса...пр. Aз писах на Агенцията (Student Awards...,Scotland), но нямам отговор.

Та как може да се кандидаства за заем или 'grant', ако си приет в техен университет?

Напреднал
    Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Финансиране на обучението в Обединеното Кралство

И аз се интересувам от обучението в Шотландия. Там също ли се подават документите чрез някаква организация, или може директно в университета. Защото във формата на Юкас има няколко университета, които като погледна се падат в Шотландия, не мога да разбера дали са английски, или имат някаква сключени договори с Юкас.
    Който има инфо за Шотландия, да пише. Става въпрос за бакалавърска степен.

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Оutlets в Обединеното кралство
    От lordm във форум Пазаруване
    Отговори: 16
    Последно мнение: 12-05-2016, 17:48
  2. Начини за превод на пари от Обединеното кралство
    От Doondie във форум Пари, Финанси, Счетоводство, Mortgages, Застраховки
    Отговори: 1
    Последно мнение: 21-10-2014, 16:31
  3. Заминаване за Обединеното кралство
    От Myth във форум Общ форум
    Отговори: 115