Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 13 от общо 13
    Напреднал
    Град
    bourgas/london
    Post Thanks / Like

По подразбиране 45-дневен отпуск по майчинство преди термин

здравейте момичета!
    разчитам на вас за отговор, виждам, че има доста компетентни по въпросите, а и аз съм нова в ЮК и много неща не са ми ясни.
    въпросът ми е следният: бременна съм с второто си дете и смятам да родя тук. още се водя на работа в бг и не знам тук издават ли документ за платен отпуск по майчинство 45 дни преди термин както в бг? ще ми трябат да изпратя доста такива хартийки и след раждането - за 2-те години платен отпуск и понеже няма да се връщам скоро в БГ трябва да знам. ако не - има ли кой да издаде такъв еквивалент и кой го прави?
    благодаря ви предварително !

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: 45-ДНЕВЕН ОТПУСК ПО МАЙЧИНСТВО ПРЕДИ ТЕРМИН

Цитирай Първоначално написано от pinkpanther
    здравейте момичета!
    разчитам на вас за отговор, виждам, че има доста компетентни по въпросите, а и аз съм нова в ЮК и много неща не са ми ясни.
    въпросът ми е следният: бременна съм с второто си дете и смятам да родя тук. още се водя на работа в бг и не знам тук издават ли документ за платен отпуск по майчинство 45 дни преди термин както в бг? ще ми трябат да изпратя доста такива хартийки и след раждането - за 2-те години платен отпуск и понеже няма да се връщам скоро в БГ трябва да знам. ако не - има ли кой да издаде такъв еквивалент и кой го прави?
    благодаря ви предварително !
    Ами тук откъм хартии процедурата е много опростена,не е като в БГ. Не знам обаче,дали всички тези изисквания не се отнасят само ако детето ще се ражда или е родено в БГ.
    Тук няма 45 дни преди раждане излизане в отпуск. Имаш 26 седмици платено маичинство и при определени условия още 26 неплатено,това е по закон. Някои компании предлагат по-добър пакет,но не всички. Това е от правителството. няма значение колко преди раждането ще излезеш в отпуск,но не трябва да е по рано (15 или 11 седмица,не си спомням) преди раждането. Аз например спрях да работя една седмица преди раждането и то защото рискувах да се скараме с мъжа ми.
    Тук акушерката ще ти издаде МАТ1 сертификат(удостоверява,че си бременна),но това е тукашния работодател да ти плати или ако не рабоптиш и имаш право да клеимваш матернити allowance.
    След като родиш освен листа с които те изписват от болницата + акта за раждане няма други документи.,

Напреднал
    Град
    bourgas/london
    Post Thanks / Like

явно става доста сложно, защото ако в бг не представиш точно този документ не ти разрешават платен отпуск по майчинство. ще разговарям и с нашия HR и ще видя какво трябва да направя.

благодаря ти!

Post Thanks / Like

Разговарях с една приятелка и доколкото разбирам всички тези неща се отнасят за дете,родено и отглеждано в България,дори и получаването на еднократната помощ.
    Така или иначе тук според мен няма кои да издаде хартиите,които искат в БГ. Разговаряи с вашия НР да видим,но не мисля,че има опция. Аз лично съм имала ревизии от РУСО и специално за маичинство и болнични са много стриктни.
    Пожелавам ти късмет,но ако смяташ да живееш тук защо ти е да си пазиш мястото в БГ?

... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: 45-дневен отпуск по майчинство преди термин

какъвто и документ да ти издадат от тук, не би важал в бг за целите, за които ти е необходим.
    в бг не можеш да вземеш нищо, ако не отглеждаш детето там, и то физически не присъства в страната.
    можеш да опиташ да заобиколиш след като вече си издала български акт за раждане, но ако разберат че не отглеждаш детето в бг ще ти спрат всичко.
    всъщност ти за самият отпуск по майчинство ли питаш или за плащане на майчинство. тоест искаш да знаеш как да запазаиш мястото си в работата или как да получаваш пари за майчинство
    Последно редактирано от madlena : 14-12-2006 на 20:46

Старо куче Аватара на merry
    Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Ако не си прекратила договора с работодателя си , разбира се, че можеш да ползваш майчинство. Доста момичета правят така, изкарват медицинско удостоверение от тук, че са бременни и термина е еди кога си, а в БГ на основание този документ, се разбират с лекаря да издаде съответния за майчинство. Някои го правят дори без да се прибират в БГ.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от merry
    Ако не си прекратила договора с работодателя си , разбира се, че можеш да ползваш майчинство. Доста момичета правят така, изкарват медицинско удостоверение от тук, че са бременни и термина е еди кога си, а в БГ на основание този документ, се разбират с лекаря да издаде съответния за майчинство. Някои го правят дори без да се прибират в БГ.
    Не е невъзможно,но не е законно.
    Последно редактирано от Zara : 15-12-2006 на 11:29

Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Зара, това е за помощи. Тоест ако не си бил осигурен и държавата го плаща. В такъв случай наистина нямаш право. Нямаш право и на еднократните помощи и детските.
    Момичето обаче спомена, че има договор с фирма в БГ, предполагам че фирмата плаща осигуровки. При това положение има пълното и законно право на майчинство и то не една, а две години.

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от merry
    Зара, това е за помощи. Тоест ако не си бил осигурен и държавата го плаща. В такъв случай наистина нямаш право. Нямаш право и на еднократните помощи и детските.
    Момичето обаче спомена, че има договор с фирма в БГ, предполагам че фирмата плаща осигуровки. При това положение има пълното и законно право на майчинство и то не една, а две години.
    Да,фирмата плаща осигуровки,плаща и маичинство,но за майчинство си ги клеимва от РУСО в БГ,а тук тези 108 лири на седмица матернити се клеимват от ИР.

Post Thanks / Like

Права си Мери,копнала съм грешен линк,които е за помощи,но другия по Кодекса за социално осигуряване не ми се отваря. Мисля,че там са регламентирани тези неща.

Град
    Bristol
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara
    Да,фирмата плаща осигуровки,плаща и маичинство,но за майчинство си ги клеимва от РУСО в БГ,а тук тези 108 лири на седмица матернити се клеимват от ИР.
    Зара, нямам представа кой от къде тегли парите. Въпросът е, че ако имаш договор и ти текат осигуровките, имаш право на майчинство. От тук нататък момичето правилно се е насочило да говори с техния личен състав ( като работех в БГ така му викаха ) Абсолютно легално и възможно е. Проблемът е по-скоро с издаването на болничния, защото не всеки БГ лекар издава при представен документ от чужбина и повечето искат лично да отидеш, за да ти подготвят формулярите, а последните месеци от бременноста знаете е невъзможно да се лети насам-натам.
    Тук майчинството ми го плаща също фирмата, за която работех, поне от там ми идваха преводите А на тях кой им е давал паричките, нямам представа.

Напреднал
    Град
    bourgas/london
    Post Thanks / Like

разговарях с моя работодател. имам си пълното право на майчинство, независимо къде го прекарвам и къде се ражда детето.
    обясниха ми, че 45 дни преди термина трябва да взема болничен от болницата където ще раждам, т.е. документ, че съм в особено състояние (т.е. бременна), който след това трябва да изпратя до работодателя, а те на НОИ, които от своя страна по специален параграф го признават. преди да замина отново ще се обадя, защото сега има нова наредба, но си има специална точка, за майки, които работят в бг, а искат да родят детето си в чужбина.
    след това искат акт за раждане на детето и ЕГН, но не можаха да ми кажат как точно ще реша въпроса с болничните след раждане - нали в бг се издават още 2 или 3 такива от педиатъра на детето ...
    общо взето много оплетена история.

Напреднал
    Град
    bourgas/london
    Post Thanks / Like

след 10000 консултации с нои в бг се установи следното: необходима е медицинска експертиза преди раждането от лекар работещ в болницата, където ще раждаме,или въобще мед. лице, което ни наблюдава, в който трябва да пише, че жената е бременна и кога е очакваният термин. след това с този документ се отива в тукашния нашанъл иншуранс, от където заедно с този документ се попълват форми Е115 и Е116 по бразец и трите документа се изпращат от институцията на нашия нои. това е процедурата. иначе доколкото разбрах за моя работодател все още не е ясно какво се попълва, за да се оправдае 45-дневен отпуск от работа. мен ме увериха, че ще си ми заведат болничен служебно, но не знам дали навсякъде е така. така или иначе аз вече влязх в 9-ия месец ...
    тези документи са необходими, за да се изплати майчинството, което все пак вече 9 месеца е 90% от заплатата.
    Последно редактирано от pinkpanther : 04-06-2007 на 19:32

14. БЛАГОДАРЯ merry thanked for this post

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отпуск по време на предизвестие преди съкращение.
    От Bupyc във форум Взаимоотношения с работодател, инциденти, злополуки и други
    Отговори: 18
    Последно мнение: 22-09-2015, 13:28
  2. Отговори: 40
    Последно мнение: 18-05-2014, 09:19
  3. Отговори: 5
    Последно мнение: 24-03-2014, 22:22
  4. Отговори: 5
    Последно мнение: 21-05-2013, 20:04
  5. Създадоха ваксина срещу хероин
    От Мила във форум Други новини
    Отговори: 1
    Последно мнение: 23-07-2011, 13:13