Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 25 от общо 156
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Question смяна на фамилия след брак

здравейте!
    Наскоро сключих брак и видях тук в Downloads че трябва да се попълни и изпрати някаква декларация до бг посолството. Бихте ли ми обяснили за какво е това и нещо друго трябва ли да се попълва за смяна на фамилята?
    Благодаря

Manchester United Fan Аватара на Zara
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: смяна на фамилия след брак

Цитирай Първоначално написано от tosh
    здравейте!
    Наскоро сключих брак и видях тук в Downloads че трябва да се попълни и изпрати някаква декларация до бг посолството. Бихте ли ми обяснили за какво е това и нещо друго трябва ли да се попълва за смяна на фамилята?
    Благодаря
    Не знам за каква декларация става дума ,също и дали си омъжена за УК или БГ. Както и да е,ако брака е склучен тук,обикновено не пишат,че приемаш фамилията на мъжа си.А по БГ законите трябва да е изрично посочено. Тази деклрация се попълва,ако не е изрично упоменато на сертификата,че приемаш неговата фамилия и това е само когато регистрираш брака в БГ. Ако е оттук,сертификата трябва да има апостил.
    Ако имаш друг въпрос ,питаи.

Wannabe Аватара на Anaid88876
    Град
    Лондон
    Post Thanks / Like

здравейте!
    Благодаря
    ако си сключила брак в УК и съпруга ти е англичанин или какъвто и да е друг чужденец и ти искаш да си смениш фамилното име, ще ти трябва само Marriage certificate - за банковата ти сметка, NI number, driver license и на всякъде другаде ... Ако е българин - мисля че е същото. За посолството не знам - обади им се
    May the bridges I burn light my way!

If you keep doing what you have always done,
    you will keep getting what you have always got !

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Anaid88876
    ако си сключила брак в УК и съпруга ти е англичанин или какъвто и да е друг чужденец и ти искаш да си смениш фамилното име, ще ти трябва само Marriage certificate - за банковата ти сметка, NI number, driver license и на всякъде другаде ... Ако е българин - мисля че е същото. За посолството не знам - обади им се
    Това е така,ама тя пита за съвсем друго. А аз като си сменях фамилията по инстанции напред/назад никои не ми е искал сертификата.

Старо куче
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Zara
    Това е така,ама тя пита за съвсем друго. А аз като си сменях фамилията по инстанции напред/назад никои не ми е искал сертификата.
    На мен също ми го искаха в банката.За Бг е нужна заверка от форин офис на сертификата.
    Never approach a bull from the front, a horse from the rear or a fool from any direction!

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Mystic
    На мен също ми го искаха в банката.За Бг е нужна заверка от форин офис на сертификата.
    Именно де,т.нар апостил......

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Бракът е сключен в УК и е с англичанин.Значи за УК не ми трябва да попълвам декларации, ясно!Ами ако трябва да си подновявам лични бг документи и т.н. marriage certificate трябва да има апостил и да е преведен, така ли ?
    Благодаря

Post Thanks / Like

Бракът е сключен в УК и е с англичанин.Значи за УК не ми трябва да попълвам декларации, ясно!Ами ако трябва да си подновявам лични бг документи и т.н. marriage certificate трябва да има апостил и да е преведен, така ли ?
    Благодаря
    Да,точно така. Без апостил няма да го признаят. Декларацията,която трябва да попълниш за смяна на името(ако го сменяш де) се прави в БГ,когато регистрираш брака си там. По закон в 6 месечен срок трябва да уведомиш нашето посолство тук,но се съмнявам,че някои го прави. Сертификата трябва и да е преведен за БГ.

Нов потребител
    Post Thanks / Like

Ясно!Благодаря много!

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: смяна на фамилия след брак

Цитирай Първоначално написано от tosh Виж мнението
    Благодаря
    Здравейте,аз също сключих брак с UK гражданин в UK и сега трябва през май да пътувам за БГ , за да регистрирам брака си , и съответно да си извадя нова лична карта и паспорт. Но се оказва проблем за промяната на фамилното ми име в БГ , защото в английският marriage certificate не било споменато изрично че си сменям фамилията. А в UK вече навсякъде по документите съм с новата фамилия. Кажете ми моля повече за тези декларации. Моля ви , какво точно да направя в БГ, защото ми казаха от посолството че единствената ми алтернатива е да водя дело в БГ за промяна на името .
    Благодаря предварително на всички , които биха могли да ми помогнат с информация по този въпрос.

Забравих да каза че marriage certificate ми има вече апостил от Форейн Офис.

11. БЛАГОДАРЯ kamawa thanked for this post

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: смяна на фамилия след брак

Никой ли няма да ми помогне с повече инфо за тия декларации дето се попалвали в БГ ?

зелен, зеленчук :) Аватара на TeA75
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от tosh Виж мнението
    здравейте!
    Благодаря

тази декларация вече не важи от началото на миналата година. Те реално преписват какво е написано на брачното ти свидетелство. Това означава да си смениш фамилията по съдебен ред както ще ти кажат в БГ или тук.

14. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Нов потребител
    Post Thanks / Like

Здравейте Дани, аз вече минах по вашия път. Никакви декларации. Документът за сключен брак трябва да бъде заверен тук от съответната служба за легализиране на документи. В България отивате при нотариус и заявявате, че искате да носите фамилията на съпруга си. В службата по вписване на брак ви искат.
    - свидетелсвото за сключен брак - преведено и легализирано в България
    - декларацията пред нотариус, че искате да носите фамилията на съпруга си
    - копие от паспорта на съпруга ви
    - да си платите таксата за издаване на бъл.документ за сключен брак.
    Това е. Аз вече ходих по мъките в България и ви казвам след тестване на системата.
    Успех и не се ядосвайте.

16. БЛАГОДАРЯ няма, kamawa thanked for this post
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от anna.k.tucker Виж мнението
    Здравейте Дани, .....
    колко време ти отне цялата процедура? В смисъл от момента на нотариуса до изваждане на новият паспорт? За коя община става въпрос? За София ли?

18. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Нов потребител Аватара на windmill
    Град
    Winchester,UK
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Относно: смяна на фамилия след брак

Цитирай Първоначално написано от anna.k.tucker Виж мнението
    Документът за сключен брак трябва да бъде заверен тук от съответната служба за легализиране на документи. В България отивате при нотариус и заявявате, че искате да носите фамилията на съпруга си.
    А знаете ли, дали тази процедура със смяната на фамилията може да бъде проведена тук - в Англия чрез българското посолство...?
    Не искам много - искам всичко!

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: Относно: смяна на фамилия след брак

Цитирай Първоначално написано от windmill Виж мнението
    А знаете ли, дали тази процедура със смяната на фамилията може да бъде проведена тук - в Англия чрез българското посолство...?
    Tи регистрирал /а ли си брака си вече в БГ ? Ако все още не си го регистрирал и ти предстои, ще ти е по лесна процедурата с нотариуса. Аз минах по нея. Ако ли пък си го вече регистрирал в БГ, оттук нататък само чрез съдебно дело в БГ можеш да си промениш фамилията. Това ще ти кажат и от БГ посолството, че те вече не се занимавали .

Post Thanks / Like

едно време еможело с прословутата бланка, сега от като сме в ЕС имат някакви завишени изисквания в БГ общини. За това лично аз бих казала НЕ като отговор. Поне аз не чух, нито разбрах за подбна опция.

Нов потребител Аватара на windmill
    Град
    Winchester,UK
    Post Thanks / Like

а брака задължително в БГ ли трябва да се регистрира или може и от тук ? Какви са сроковете?
    Не искам много - искам всичко!

Post Thanks / Like

По подразбиране Относно: Re: смяна на фамилия след брак

Цитирай Първоначално написано от windmill Виж мнението
    а брака задължително в БГ ли трябва да се регистрира или може и от тук ? Какви са сроковете?
    Задължително , ако не ти се плащат после глоби - 6 месеца е срока след сключване на брака да се регистрира в БГ. След като го го регистрираш , имаш 1 месец срок , за да си смениш личните документи, при промяна в имена или друго . Иначе пак глоба.
    Сега мисля, че започваха от ....до 150 лв, но трябва да направя справка, за да не те подведа в цените, че имаше скоро промени в тази насока.

П.П. От тука можеш да си пратиш легализирания с Апостил сертификат за брака, за да ти го регистрират в БГ, но трябва да тича някой от родителите ти. НО! Ако ще сменяш фамилно име задължително трябва да си лично пред нотариус в БГ, за да завериш декларацията ( тя е свободен текст написан от тебе) ,че приемаш новата си фамилия. Тогава преведения и легализиран сеттификат за брак +тази нотариално заверена декларация , + ксерокопие на личната ти карта , + ксерокопие от паспорта на чужденеца с който си сключил брак тука , представяш в ритуалната ви зала към общината , в която си в БГ . Те ти вземат тези документи и ти издават българския акт за сключен граждански брак, в който ще пише че си приела новата си фамилия. И оттам след няколко дена отиваш в паспортно за смяна на личните ти документи .
    Последно редактирано от Calypso : 04-09-2009 на 00:47 Причина: допълнение

24. БЛАГОДАРЯ windmill thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

какво значи че е задължително да си регистрираш брака в БГ?
    ще си регистрирам брака в бг само ако искам да ми е регистриран в БГ?
    да не би всеки гражданин на РБ да си регистрира брака в БГ?
    ако има такъв закон, това е най-голямата простотия, която може да се измисли.

26. БЛАГОДАРЯ kamawa thanked for this post
    Post Thanks / Like

докато не си регистрираш брака в БГ се водиш мома

а иначе глобите започват от 50 лв., ако преди това не са успели да те глобят за някаква друга глупост и не си повторен извършител на наручение. Ама Дани да каже най добре, че все пак е професионалист в тази област.

28. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    ... Аватара на madlena
    Post Thanks / Like

да ме водят каквато си пожелаят.
    сртрувми се пълна глупост да задължават някой да си регистрира брака.
    това е абсолютно невероятно. всеки българин по света да трябва да ходи да си регва брака в БГ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО?

Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от madlena Виж мнението
    Ами така е, трябва да се регистрира и срока е 6 месеца. Същото е и за деца....в 6 м от раждането трябва да се регистрират.
    Мисля,че брак може и в посолството да се регистрира.

31. БЛАГОДАРЯ няма thanked for this post
    Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

да ме водят каквато си пожелаят.
    сртрувми се пълна глупост да задължават някой да си регистрира брака.
    това е абсолютно невероятно. всеки българин по света да трябва да ходи да си регва брака в БГ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО?
    В България му казват промяна на семейното положение в ЕСГРАОН-а, а и на имената - ако са променени. Както и на постоянния адрес, ако ще живееш при мъжа си например. Като се ожениш в БГ, отиваш в общината по местоживеене с докИментацията и те попълват едни глупости там, след няколко дена до седмица, данните са въведени в ЕСГРАОН-а и можеш да подаваш документи за нова лична карта и паспорт, които ще съдържат новите ти данни. Всъщност това е регистрацията.

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

33. БЛАГОДАРЯ няма, windmill thanked for this post

Post Thanks / Like

Има такъв закон и се казва " Закон за гражданската регистрация". Важи за всички ,които имат БГ гражданство и БГ паспорти. По този закон се регистрира всяка промяна , раждането ти, бракове, разводи, родени деца, смяна на имена.
    Понякога налаганите по този закон административни глоби ,независимо че не са в големи размери, биха могли да ти изиграят лоша шега на летището ,когато цъфне на компютъра им : "..Лицето дължи административни глоби в размери.... , събирни по сметката на НАП".

http://lex.bg/laws/ldoc/2134673409

35. БЛАГОДАРЯ madlena, Zara, windmill thanked for this post
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. смяна на документи след брак в БГ
    От tanyamilova във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 19
    Последно мнение: 11-05-2010, 22:29
  2. смяна на документи след брак в англия моля за помощ??
    От mihaellaivanova във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 16
    Последно мнение: 15-04-2010, 20:23
  3. Отговори: 8
    Последно мнение: 24-06-2009, 12:13
  4. Смяна на име след брак
    От guga във форум Статут в UK, постоянно жителство, британско гражданство
    Отговори: 2
    Последно мнение: 21-02-2008, 12:18

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми