Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси
Резултати от 1 до 7 от общо 7
    charming Аватара на Suzanne
    Post Thanks / Like

Thumbs down Масова неграмотност и липса на логика цари в кандидатгимназиалните работи по литерату

Странджата бил неизлечимо болен, затова умрял за свободата
    Чакат много двойки от “Немили-недраги”
    Според учениците Вазов е велик революционер, който често ходел по кръчми

Масова неграмотност и липса на логика цари в кандидатгимназиалните работи по литература в столицата. Това стана ясно вчера, когато просветният министър Даниел Вълчев реши да направи внезапна проверка в 32-ро СОУ, където над 140 учители проверяват темите.
    Със сигурност ще има повече двойки, отколкото миналата година, когато темата беше за "Ангелинка" на Елин Пелин, каза Станислав Георгиев, шеф на столичната комисия по литература. Според него от година на година
    грешките са все по-фрапиращи
    Писали сме двойки само тогава, когато не е имало начин да сложим по-висока оценка, съобщиха проверители. Най-често слаби оценки са получили кандидатите, които са предали празни листа или са сътворили само по няколко изречения. Имало и такива, които са правили свободни съчинения, пълни с глупости, макар че беше позволено да четат текста по време на изпита. Сред най-фрапантните бисери е диагнозата, че "Странджата е бил болен от левкемия". Впечатляващо е също тийнейджърското откритие, че "Иван Вазов обичал да ходи по кръчмите", както и констатацията, че патриархът на българската литература е "велик поет и революционер". На фона на подобни творения идеята, че "Странджата може да е беден, но поне има лъжица", звучи почти логично.
    Подобни изречения са резултат от ученето наизуст на теми, които не се осмислят, смятат проверителите. Те са изумени от абсурдната смесица на произведения, епохи и автори в кандидатгимназиалните работи.
    "Видях някои от темите, оценени с двойка, и смятам, че е напълно заслужено", коментира министър Даниел Вълчев. В една от писмените работи той преброил три правописни и една смислова грешка още на първите две изречения. "След като станат ясни обобщените резултати от конкурсните изпити, ще ги анализираме и ще обсъдим как да се борим с тази неграмотност", обеща министърът.
    Като се оставят настрани двойките обаче, най-масови са добрите оценки от "3,50" до "4,49". "В моята папка се паднаха доста качествени неща", похвали се проверителката Нора Кирева. Според нея все по-често децата се насочват към есеистични разсъждения, което показва стремеж да мислят самостоятелно. Често се правели и паралели между времето, описано в произведението, и съвременността. Не е нужно децата да имат шестици, за да смятат, че са успели на изпита, категорична беше Кирева. Всяка оценка над петица била равнозначна на подвиг за седмокласниците, защото означава, че са се преборили с напрежението от първия в живота им конкурс. Очаква се резултатите от всички кандидатгимназиални изпити да са ясни до понеделник.

източник: в.Стандарт

Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Масова неграмотност и липса на логика цари в кандидатгимназиалните работи по литерату

Ако някой ми обясни защо е нужно да се пишат теми по минимум 7 листа, да се учат на изуст мислите на някой преподавател или критик и да се пейства цялото това нещо на изпита, ще му бъда благодарна. Много пъти съм се чудила, не е ли по-добре да се влагат услия и да се правят упражнения върху правопис, пунктуация, и всякакви подобни неща, вместо да се цитират нечии мисли и да се зубрят теми, които почти 50 % от кандидтстващите хич не разбират!А и да не говорим, че не все има дар слово да пише и да разсъждава. Литература трябва да се учи и трябва всеки да има основни познания за произведения и автори, да е чел творбите и т.н.
    .... А това за есеистични разсъждения, което показва стремеж да мислят самостоятелно... това са еденици, а не е масово явление! Цялата ни образователна система има нужда от смешна промяна...защото има толкова необмислени неща, че не е истина!
    Цари такава неграмотност! А часове по Български език в училищата почти няма ( максимум 2 учебни часа на седмица ). Учи се само литаратура.
    Последно редактирано от Suzanne : 29-06-2006 на 09:09

Пичкаджия Аватара на Don_Toni
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Масова неграмотност и липса на логика цари в кандидатгимназиалните работи по литерату

Сега разбираш ли защо ние си мислим че сме уникално умни, а чужденците приказно прости. Защото докато те учат граматика и правилно писане, учат пунктуации и т.н., на нас си съсредоточаваха вниманието в това, какво искал да каже е.бания личрически герой. За това ние като знаем няколко руски, френски и испански автора и по 2 техни произведения си мислим че няма нещо да не знаем. Затова болшинството от нас пипшем неграмотно, защото учехме по 2 часа на седмица български език и по 5-6 часа литература. Главите ни се пълнеха с отговори на литературни въпроси, с теми с елемнети на разсъждение, смахнати есета и зубрене от глупавите книги на некви неуспели писатели самообявяващи се за критици. И за това по време на подобни изпити пресата се залива от майтапи и бисери, даскалите се червят от срам, а учениците им иде да си срежат вените. Цялата образователна система е пропита с болест и зараза, кви са тези тъпи изпити за деца на12-13 години? Какви са тези изродски конспекти за кандидатстудентите? На кой икономист, мениджър, инжинер, или къвто и да е ще му е необходимо да складирва в главата си подробна информация за Североисточния раьон с неговите релефи, почви, флора , фауна и т.н. Абе мани тва не си е работа - пълним си тиквите с ненужни данни и после се чудим що имало хиляди безработни с по 2 визшета, що като сме толкоз умни сме толкоз бедни и т.н.
    Все някой трябва да върши и мръсната работа!

Post Thanks / Like

Бисери
    Странджата бил болен от левкемия, но по това време няма химиотерапия. Единственото спасение е да умре за свобода.
    * * *
    Македонски има мечта да мине през Дунава от родната Македония във Влашко.
    * * *
    Макар да е още млад, лицето на Бръчков сигурно е имало много бръчки, откъдето идва и името му.
    * * *
    Вазов е велик поет и революционер.
    * * *
    Иван Вазов обичал да ходи по кръчмите и да събира материал за творбите си.
    * * *
    Странджата идва от Странджа и размахва знамето на победата.
    * * *
    Хъшовете тихо пиянстват в кръчмата и чакат да пукне топчето, за да започнат борбата.
    * * *
    Странджата може да е беден, но поне има лъжица в ръката си.
    * * *
    "Тръба звучи, Балкан стене" е израз на радостта на Вазов, че природата още е жива. * * *
    Владиков е доста заможен, облечен в цилиндър и бастун.
    * * *
    Македонски не иска да играе пропадналата Лалка в пиесата, понеже е мъжествен. За успокоение му дават ролята на Желю хайдутина.
    * * *
    Макар да са заклети алкохолици, хъшовете са борци за свобода и трябва да се уважават.
    * * *
    На Бръчков му дават ролята на Станка и той я приема от добро сърце, понеже жена не би се намерила да се подложи на такова мъчение.
    * * *
    Странджата казва, че те са скитници и голтаци, но българите са по-зле, защото са нескопосни роби.
    * * *
    Свободата е основното качество на Странджата, а лъжицата и алкохолът - основни пороци.
    * * *
    Всеки българин трябва да се радва, че пияните хъшове са го освободили от робство.
    * * *
    Странджата казва, че неговите ръце не ще останат празни, защото мечтае за бой, свобода или смърт.
    * * *
    Турците събличат и глобяват народа, той пищи от мъка и чака със скръстени ръце хъшовете да го освободят.

Тониовата Майка Аватара на edin balgarin
    Град
    London Гето UK
    Post Thanks / Like

Цитирай Първоначално написано от Suzanne
    Ако някой ми обясни защо е нужно да се пишат теми по минимум 7 листа, да се учат на изуст мислите на някой преподавател или критик и да се пейства цялото това нещо на изпита, ще му бъда благодарна. Много пъти съм се чудила, не е ли по-добре да се влагат услия и да се правят упражнения върху правопис, пунктуация, и всякакви подобни неща, вместо да се цитират нечии мисли и да се зубрят теми, които почти 50 % от кандидтстващите хич не разбират!А и да не говорим, че не все има дар слово да пише и да разсъждава. Литература трябва да се учи и трябва всеки да има основни познания за произведения и автори, да е чел творбите и т.н.
    .... А това за есеистични разсъждения, което показва стремеж да мислят самостоятелно... това са еденици, а не е масово явление! Цялата ни образователна система има нужда от смешна промяна...защото има толкова необмислени неща, че не е истина!
    Цари такава неграмотност! А часове по Български език в училищата почти няма ( максимум 2 учебни часа на седмица ). Учи се само литаратура.
    Да наистина, повечето часове по български език се заменят с турски.
    Но и в турската литература има житейски опит и мъдрост както и в българската.
    Мисля си че цялата тази тенденциозна лумпенизация не е случайна. Прос народ, прости хора - здраве, манипулация и profit!
    Не е само в България, и в UK е така от последните 12-13 години.
    Веднага давам пример: Колко от английските електротехници могат да боравят с дроби? Не можете да си представите. А колко от тях знаят закона на Ом? Още по малко.
    ...га пили пеяли - га плащали плакали!
    "Чисти като децата" но не наивни като тях!
    Не може - курец у дупе и душа у 'Рая'!

Потребител Аватара на Мила
    Град
    Шотландия
    Post Thanks / Like

По подразбиране Re: Масова неграмотност и липса на логика цари в кандидатгимназиалните работи по лите

Цитирай Първоначално написано от Suzanne
    Всеки българин трябва да се радва, че пияните хъшове са го освободили от робство.
    Четох бисерите, смях се от сърце, ама като стигнах до този, ми се доплака... Това дете е стигнало до 7-ми клас и ще кандидатства за елитно училище... Какъв ужас...

А за неграмотността си прав, Дон Тони, тоя въпрос се изпуска още в началното училище, защото в голямата си част нашата система не е ориентирана към практически умения, а към знания. Учителите трябва да препускат по материала, за успеят да натъпчат главите на децата с ненужни знания, вместо да се обръща внимание на елементарни, но базови умения...

Гугъл търсачка на форума

Сбъднете мечтите си с Dreamland. Моят блог Законът за привличането
    В този форум споделям опита и мнението си, не убеждавам никого в нищо. Извинявам се предварително, ако случайно убедя някого в правотата си - не е било нарочно.
    Моля потребителите, които не разбират смисъла на някое мое мнение или са потресени или възмутени от него или искат да му вменят някакво свое тълкувание и се дразнят, ако не се съгласявам, че съм искала да кажа това, което те са "прочели", да пропускат коментарите ми, да не ги цитират и по всякакъв възможен начин да спазват дистанция. Благодаря за разбирането.

Напреднал
    Post Thanks / Like

еее аз имах 5 на този изпит значи съм някъв гении.Изпита беше лесен поне за мен,но очаквах 6,защото зад гърба си имам доста награди по литература и преди 4 месеца имах спонсор,готова корица и бях на крачка да дебютирам със книга с есета и стихове.Незнам защо ми писаха 5,но явно съм имала някакви грешчици,съмянвам се да са били стилистични,сигурно някоя и друга запетая.Бях едно малко,треперещо,спечено седмокласниче,което се явяваше за пръв път на изпит и мислеше,че по изпитите колят и бесят ахаха е нищо всичко мина.Но все пак това,което днешните седмокласници пишат е голяма излагация,жалко.
    Последно редактирано от hallkias : 30-06-2006 на 06:56

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Масова учителска стачка в Англия и Уелс на 30 юни
    От Doondie във форум Новини от и за UK
    Отговори: 0
    Последно мнение: 24-06-2011, 15:20
  2. Отговори: 0
    Последно мнение: 05-11-2006, 13:05
  3. За мъжката логика (от съветски форум)
    От BaiBradur във форум Вицове, забавни истории и линкове
    Отговори: 1
    Последно мнение: 19-09-2005, 13:01
  4. Алиби за неграмотност
    От 3dimensional_ME във форум Литература
    Отговори: 0
    Последно мнение: 29-06-2005, 00:33

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове