Инфо За UK Новини Списание Обяви Продавалник Ипотеки Старт Строители Жълти страници Търси

Разговор между Doondie и Ivaylo Gareloff

3 Съобщения на стена

1. Доста изчерпателно, Павлине, благодаря за което. Разбрах всичко, което казваш и естествено отново имам въпроси. Как ти звучи например аниматор към парти агенция, който забавлява децата на рождени дни като клоун, фокусник, приказен герой и т.н. (бил съм всичко това плюс това този вид общуване го мога на английски, руски, испански и немски. Парти агенцията не може да намери британец с моите знания и решава да наеме мен. Тогава трябва ли ми някакво разрешително за работа или те ми правят всичко?
    А ако го практикувам сам последователността е следната: вадя си self employed, за да започна да упражнявам дейност, нали така, след това се регистрирам за NINo, за да мога да си плащам данъците и това е всичко. Пропускам ли нещо? ....Освен, че съм женен, а жена ми е молдованка и няма право да работи в ЕС има право само да ме придружава и то до три месеца. Чудя се ако излезем от границата и се върнем на другия ден дали ще подновят тримесечния и срок?
    Благодаря ти пак, надявам се да не съм те объркал :D
    Поздрави от Русе
  2. Здрасти, Ивайло,

Във форума има много информация, затова колкото повече мнения прочетеш, толкова по-добре. Моето ще е просто едно от многото.

За работа като customer service rep ти трябва работно разрешително - студентска жълта, синя или лилава карта.
    За лилава шансът е много малък, освен ако не притежаваш умения, които работодателят не може да открие в продължение на седмици сред местните граждани. Просто позицията трябва да изисква квалификация и да не е лесна за запълване, понеже няма логика да иска да наеме теб, ако може да назначи някой британец или някого другиго, който има право на работа.
    Синя можеш да получиш като съпруг (или long-term partner) на британка или на упражняваща съюзно право гражданка на ЕС, след 12 месеца работа като нает (employee) или като висококвалифициран (по HSMP).
    За студентската жълта е ясно - трябва да учиш нещо тук и да кандидатстваш за жълт регистрационен сертификат (a.k.a. жълта карта), който (както и другите сертификати) спокойно може да получиш след повече от година, понеже в момента процесът е много бавен, както трябва да си разбрал от другите теми.

Тъй като всеки е свободен да се установи тук като самонает, т.е. да извършва собствен бизнес (като фризьор например, собственик на магазин, бояджия, адвокат и т.н., стига да работиш за себе си, а не да си нечий работник), би могъл да помислиш в тази посока - имаш ли услуги/продукти, които можеш да извършваш/предлагаш като самонает.
    В този контекст, имаш вариант да работиш през местна агенция (не такава, базирана в България) като самонает, стига да намериш подходяща.

Ако някой ти обещава да ти "направи документи", имай не 1, а 100 наум, понеже не става просто така и едва ли всичко ще е така, както някой ще ти го представи, за да ти хареса как звучи.

За друго не се сещам в момента. Ако имаш въпроси, можеш да пуснеш тема във форума, в която ще копирам отговора си, ако ти е бил полезен, за да може и други да се включат с допълнителна или по-правдива информация.

Поздрави,
    Павлин
  3. Здравей, Doondie! Казвам се Ивайло и понеже виждам, че си един от най - осведомените в този форум, искам да отправя въпроса си директно към теб. От няколко седмици чета по задълбочено форума, защото ми предстои заминаване за UK след около месец. От всички теми и мнения, които изчетох не разбрах кои от документите са задължителни и кои не. Ще ти обясня моя случай директно. Работя като аниматор вече четвърти сезон. Говоря отлично английски, руски и български разбира се, плюс добър испански и основите на немски. В момента уча румънски и полски. Желанието ми е да започна работа по обява от някой от сайтовете, които са посочени. Понеже нямам никакво намерение да работя като строител или градинар, искам да те попитам кои точно документи ми трябват в наличност за да си кандидатствам по обява, да кажем за costumer service на телефон? Никъде във форума не намерих и последователността на издаване.
    И друго: ако потърся помощ от агенция, с цел те да се погрижат за документите като ме назначат на някаква работа по изгодно ли е и по бързо ли става както твърдят някои съфорумници.
    Искрени благодарности предварително!
Показва посетителски съобщения от 1 до 3 от общо 3
Top Worktops
eXTReMe Tracker